Сьогодні питання працевлаштування за кордоном є дуже поширеним у всіх країнах. Для того, щоб іноземець зміг перебувати та працювати в Україні, йому необхідно отримати дозвіл на працевлаштування та дозвіл на проживання. Питання працевлаштування іноземців в Україні регулюється законодавством, а саме:
- ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
- ЗУ «Про зайнятість населення».
- ЗУ «Про імміграцію» та інші.
Для отримання дозволу на працевлаштування, керівника компанії-роботодавця, необхідно подати до Державної служби зайнятості пакет документів:< /em>
- Заява про отримання дозволу на працевлаштування.
- Копії паспорта іноземця, з підшитим їх нотаріально завіреним перекладом українською мовою.
- Кольорова фотографія, розміром 3,5 х 4,5.
- Копія проекту трудового договору з іноземцем, завірена роботодавцем.
- Квитанція про сплату держ. мита. Держ. мито в даному випадку сплачується роботодавцем.
- Довіреність(якщо документи подаються не керівником компанії-роботодавця).
Вимоги до термінів та порядку подання документів. Згідно із законодавством України, не можна відразу взяти на вільну вакансію іноземця. Для початку, Вакансія має бути опублікована та надана до районного центру зайнятості за місцем реєстрації компанії. Це потрібно для того, щоб громадяни України могли влаштуватися на цю посаду. Після закінчення 15 днів з моменту надання та публікації вакансії в районній службі зайнятості можна розглядати питання працевлаштування іноземця на вільну вакансію. Термін дії дозволу на працевлаштування. Дозвіл на працевлаштування видається на строк дії трудового договору, який не може перевищувати:
- один рік – для всіх іноземних найманих працівників, за винятком особливих категорій.
- три роки – для особливих категорій іноземців, осіб без громадянства (іноземні високооплачувані професіонали; засновники або учасники та бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні; випускники університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів, відповідно до переліку, визначеного КМУ; іноземні працівники творчих професій, іноземні ІТ-професіонали) та відряджених працівників.
Після закінчення терміну, дозвіл може бути продовжено. Держ. Мито За отримання дозволу на працевлаштування, необхідно сплатити держ. мито у розмірі, визначеному законодавством. Відповідно до законодавства, державне мито сплачується в таких розмірах:
- Для дозволів, що видаються на строк від 1 до 3-х років, або їх дія продовжується на такий термін – < у якому роботодавцем подані документи (на 25.09.18 становить – 3 682 грн.).
Роботодавець має сплатити держ. мито протягом 10 днів з моменту отримання рішення на видачу або продовження терміну дії. Якщо протягом цього терміну держ. мито не було сплачено, то рішення скасовується. Для продовження дії дозволу на працевлаштування, керівнику необхідно подати до територіальних органів за місцезнаходженням пакет документів:
- Заява про продовження дії дозволу на працевлаштування.
- Фотографія іноземця – розміром 3,5 х 4,5.
- Документи згідно з переліком для отримання дозволу (якщо вони змінилися).
- Квитанція про сплату держ. мита. /li>
- Довіреність (якщо подається представником).
Документи для продовження необхідно подати не пізніше ніж за 20, але й не раніше, ніж за 40 днів до закінчення дії дозволу. Цікаво! 18 липня Кабінет Міністрів України з ініціативи Мінекономрозвитку ухвалив низку рішень на користь бізнесу. Рішення були розроблені за підтримки Офісу ефективного регулювання та Команди підтримки реформ при Мінекономрозвитку. Найбільше в цих рішеннях нас цікавлять ті, які стосуються працевлаштування іноземців. Уряд спростив процедуру працевлаштування іноземців. Відповідне рішення передбачає скасування можливості відмови в оформленні посвідки на підставі того, що дата в’їзду в Україну передує даті отримання дозволу на працевлаштування. Очікуваний результат таких змін – відкритість України для висококваліфікованих іноземних фахівців, а також зменшення навантаження на ДМСУ. Але у цих змінах є один нюанс. ДМСУ зазначає, що на даний момент вони не можуть посилатися на ці законодавчі акти і проводити залежні від них процедури за новими правилами. Причина цього в тому, що наразі ці законодавчі акти ще не опубліковані, і не набрали законної сили. Щойно вони наберуть законної сили, процедура отримання посвідки на проживання з працевлаштування зміниться. ДМСУ зазначає, що на даний момент вони не можуть посилатися на ці законодавчі акти і проводити залежні від них процедури за новими правилами. Причина цього в тому, що наразі ці законодавчі акти ще не опубліковані, і не набрали законної сили. Щойно вони наберуть законної сили, процедура отримання посвідки на проживання з працевлаштування зміниться. ДМСУ зазначає, що на даний момент вони не можуть посилатися на ці законодавчі акти і проводити залежні від них процедури за новими правилами. Причина цього в тому, що наразі ці законодавчі акти ще не опубліковані, і не набрали законної сили. Щойно вони наберуть законної сили, процедура отримання посвідки на проживання з працевлаштування зміниться.